2 dakika yazıp, çıkcam…

Doğum hikayemi ayrıntılı paylaşmak istiyordum fakat çekirdek ailemizden gelen tepkiler üzerine çok ayrıntıya da girmeyeceğim. Merak edenler özelden mail atabilirler :) Önceki yazılarımdan bildiğiniz üzere 35 . haftada sancı ve açılmadan dolayı erken doğum riski olabilir dedi doktorumuz. Acayip tırsarak bir hafta evden çalıştım ve sonraki haftalarda  mecburen doğum iznine ayrıldım.

Son haftalar evimiz biraz kalabalıktı. Buradan yine tüm gebelere seslenmem gerekirse son haftalar biraz ağır geçiyor hem psikolojik hemde fiziksel olarak. Dolayısıyla son haftalar sadece eşinizin ve bir yakınınızın evde olmasını isteyin, söylemeye ÇEKİNMEYİN…

Tabi ki bizlere değer verdiklerinden geliyorlar, sağ olsun herkes ama evin hem kalabalık olması, hem hizmet-ilgi beklenmesi, hem psikolojik olarak rahat olmanız inanın çok zor oluyor.

Neyse efendim, ailecek yaptığımız kahvaltının ardından uzanmak için odama geçtim. Saat 12:00 civarıydı. Ufak bir sıcaklık hissettim başta umursamadım ama devam eden ıslaklık başlayınca, hemen anneme seslendim. Evet suyum gelmişti. Hiç böyle olacağını tahmin etmemiştim hatta 39+2 günümde artık sancılarımı beklemeye başlamıştım.  40. haftayı geçersem, keşke doğum erteleyici hapları kullanmasaydım, sezaryen olmak istemiyorum diye düşünmekten helak olmuştum.

Su gelmesini ayırt edemeyeceğimi düşünürdüm ama kesinlikle ayırt ediliyor. Engel olamıyorsunuz ve sürekli akıyor (doğuma kadar). Bu gibi durumlar için yine gebelere bir tavsiyem olacak, evde mutlaka 1-2 tane hasta bezi olsun.

Akabinde hastaneye gittik. Hemen yatış yapıldı. 4-5 saat sancılarımı bekledik. Doktorumuz istersen bekleyelim ama doğumu hızlandırma adına suni sancı da verebiliriz deyince serum bağlandı. 1 saat sonra sancılarım gelmeye başladı. Başta bebeğim karışır düşüncesi ile kesinlikle hiçbir şekilde anestezi almayacaktım :) Evet çok komik bir düşünce ama kendime engel olamıyordum. Sancılar sıklaşınca ve kontrollerde açılmam 3 cm de durunca panik olmadım desem yalan olur. 5-6 saat açılmayı sancılı halimle bekledik. O anları anlatmak biraz zor. Bel ağrısı, kasık ağrısı, belden aşağısının yanması vs. karışık ağrılar aynı anda geliyor :)

Açılma 4 cm olunca epidural anestezi istedim. Sonrasında açılma kontrolü – NST kaydı vs. derken 9 cm de doğumhaneye geçtim ve ıkınmalar- ittirmeler sonucu bebeğimi çok şükür sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım. Gece 02:27 de bebeğimize kavuştuk. Ertesi gün ayaklanmıştım zaten. Normal doğumu, doğum sonrasındaki durumumdan dolayı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ertesi gün normal yaşantınıza devam ediyorsunuz. 4 cm den sonra anestezi aldığım için çok fazla sancı çekmedim. Anesteziyi de kesinlikle tavsiye ederim:)

Bir sonraki doğumumda ne mi yaparım;

Yine normal olur fakat anesteziyi bu sefer az alırım. Fazla alınca sancı şiddeti azalıyor yani uyuşma fazla oluyor (benim için güzel oluyor da) bebeğiniz çıkarken tam anlamıyla hissedemiyorsunuz.

 

 

 

Bebeğimize kavuşmamıza bir saat kala;  nabzımda sıkıntılar yaşadık, apar topar doğumhaneye aldılar, bebeğime doğumdan yarım saat sonra koynuma alabildim vs.  Bu gibi bazı olumsuzluklarla karşılaştım. Bunları ayrıntılı yazmayacağım, bebek bekleyenlerin boş yere paniğe kapılmasını istemem.Ama şunu söylemeliyim ki bazı şeyler gerçekten Allah’ın istediği gibi oluyor; ne yaparsanız, nasıl isterseniz boş. Bu nedenle bol bol dua edin ^.^ .

Yarabbim tüm hamilere yardım etsin ve bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almayı nasip etsin.

Herkese Sevgiler,

Meldemoz

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me